Ewolucja Business Intelligence: Od Prostych Raportów do Zaawansowanej Analityki

Analityka biznesowaBusiness intelligence to termin, który po raz pierwszy został użyty w 1958 roku w piśmie "IBM Journal", jednak jego znaczenie sprecyzowano w 1989. Wówczas wskazano, że jest to bardzo szeroka dziedzina skupiająca się na stosowaniu rozmaitych metod, które mają na celu zapewnienie wsparcia w podejmowaniu decyzji biznesowych przez przedsiębiorstwa. Jaka była ewolucja business intelligence na przestrzeni lat? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Business intelligence - czym jest?

Business intelligence to określenie dla szeregu działań i praktyk oraz wyspecjalizowanych, zaawansowanych technologii, które stosuje się w celu przekształcania rozmaitych danych oraz informacji przetwarzanych przez przedsiębiorstwa. Istotą BI jest analiza tych danych w taki sposób, by można było przedstawić je następnie w czytelnej formie.

Zebrane i podsumowane w ten sposób dane wykorzystują przedsiębiorcy po to, by móc podejmować trafne decyzje biznesowe - zarówno na poziomie taktycznym jak i strategicznym. Nowoczesne technologie wykorzystywane w ramach BI pozwalają na przetwarzanie ogromnych ilości danych oraz ich prezentowanie w bardzo różnych formach, co stanowi ogromne udogodnienie dla przedsiębiorców z każdej branży.

Historia business intelligence

Warto wiedzieć, że sam termin "business intelligence" został użyty po raz pierwszy w 1958 roku na łamach pisma "IBM Journal" przez Hansa Petera Luhna. Był on bardzo znanym badaczem z dziedziny bibliotekoznawstwa i informatyki Wówczas jednak nie określono dokładnie jego znaczenia, ponieważ nastąpiło to dopiero w 1989 roku. Wówczas wskazano, że jest to "szeroka dziedzina okrywająca wiele metod ukierunkowanych na realne wspieranie decyzji biznesowych w przedsiębiorstwie".

Stosunkowo nową definicję stworzyła z kolei firma Gartner w 2003 roku. Mówi ona, że business intelligence to proces, który jest zorientowany na użytkownika i polegający na zbieraniu, eksplorowaniu oraz interpretowaniu i analizowaniu danych. Jego celem ma być usprawnienie i zracjonalizowanie procesu podejmowanych decyzji biznesowych. Autorzy terminu wskazują, ze system ten ma za zadanie wspierać kadrę menedżerską w podejmowaniu decyzji biznesowych po to, by wartość przedsiębiorstwa nieustannie rosła.

Systemy BI kiedyś i dziś

Upływ czasu sprawił, że programy wykorzystywane w ramach business intelligence stały się znacznie bardziej zaawansowane, aby w jak największym stopniu usprawniać proces podejmowania decyzji a także by firmy mogły jak najlepiej dostosowywać się do zmieniających się realiów rynkowych.

W latach 90-tych i na początku lat dwutysięcznych wykorzystywano przede wszystkim proste analizy i raporty, zaś dziś możliwości zaawansowanych programów do BI są wręcz nieograniczone. Wykorzystując je można przeprowadzać analizy ogromnych ilości danych, co sprawia, że podejmowanie strategicznych decyzji jest zdecydowanie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Czytaj tutaj więcej ciekawych informacji na temat specyfiki systemów business intelligence oraz możliwości ich wykorzystania w praktyce.

Komentarze