Jak znaleźć pracę jako cudzoziemiec?

Praca dla cudzoziemcaObcokrajowcy na stałe przebywający w naszym kraju często mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Choć w wielu polskich firmach dostępna jest praca dla cudzoziemców, bariera językowa, brak doświadczenia oraz nieznajomość rynku znacznie utrudniają ubieganie się o nią i pomyślne przejście przez proces rekrutacji. Dlatego warto skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia - otwiera ona drzwi do niezliczonych miejsc pracy, zwłaszcza w sektorach usług i handlu.

Jak znaleźć pracę przez agencję zatrudnienia?

Krok pierwszy to nawiązanie kontaktu. Na stronie każdej agencji zatrudnienia jak Art-time.pl znajduje się formularz kontaktowy lub adres e-mailowy, na który można wysłać zgłoszenie. Nie trzeba dołączać do niego CV, ale warto zawrzeć choćby krótką informację o swoich umiejętnościach, doświadczeniu i potrzebach zawodowych. Na pewno okaże się to przydatne dla konsultanta, który oddzwoni potem na podany w aplikacji numer telefonu. W trakcie niezobowiązującej rozmowy konsultant zbierze szczegółowy wywiad rekrutacyjny, a następnie wykorzysta pozyskane w ten sposób informacje do przygotowania starannie wyselekcjonowanego zbioru ofert pracy. Po akceptacji najlepszej z nich kandydat zapraszany jest do siedziby agencji, gdzie może podpisać umowę o pracę, a także otrzymać niezbędne dokumenty oraz ewentualne wyposażenie robocze. W niektórych agencjach pośrednicy zapewniają także zakwaterowanie i szkolenie, jeśli jest taka potrzeba, co dodatkowo ułatwia onboarding i przyspiesza proces adaptacji w nowym miejscu pracy.

Jak wybrać odpowiednią agencję zatrudnienia?

W Polsce działa obecnie około dwóch tysięcy agencji zatrudnienia, jednak nie we wszystkich oferowana jest praca do cudzoziemców, a jeśli już jest, to najczęściej tymczasowa i kiepsko płatna. Przeglądając więc strony kolejnych agencji warto dobrze przyjrzeć się ich specjalizacjom i kompetencjom, a także reputacji, aby ostatecznie wybrać tę, która ma największe doświadczenie w rekrutacji obcokrajowców, doskonale rozumie specyfikę ich potrzeb i potrafi dostosować oferty pracy do różnych poziomów umiejętności i oczekiwań. Tylko taka agencja da szansę podjęcia długoterminowej współpracy, która będzie stanowić solidną podstawę kariery zawodowej i obietnicę sukcesu na rynku pracy w obcym kraju.