Czy warto inwestować w złote monety historyczne?

Złote monetyZłote monety bulionowe to bez wątpienia dobra inwestycja. A co z monetami historycznymi? Jak się okazuje, one również mają swoje zalety. W przeciwieństwie do zwykłych złotych monet, których wartość bazuje na aktualnej cenie złota na rynku światowym, monety historyczne wyceniane są głównie na podstawie swojej unikalności oraz znaczenia historycznego - dlatego też stanowią ciekawą opcję dla inwestorów, którym zależy na czymś więcej niż tylko wartości materialnej.

Dlaczego monety historyczne to dobra opcja inwestycyjna?

Złote monety historyczne, w zależności od nominału, mogą mieć różną zawartość złota, a co za tym idzie, również różną wartość – podobnie jak zwykłe monety inwestycyjne. Do tego należy jednak dodać ich wartość numizmatyczną. Jako pamiątki sprzed wieków, wyjątkowe nośniki historii i kultury, odznaczające się jednocześnie niezwykłym kunsztem wykonania, złote monety historyczne są niezwykle cenne z punktu widzenia inwestorów. Pamiętajmy, że monety historyczne to bilon produkowany w przeszłości przez instytucje bankowe w celu wprowadzenia do obiegu, swego czasu były więc one standardowym środkiem płatniczym o dużej sile nabywczej. Wraz z wycofaniem z obiegu straciły funkcję płatniczą, zyskały za to wartość jako unikalne artefakty historyczne. Ponieważ nie są już emitowane, ich ilość na rynku jest ograniczona. Dzięki temu stanowią obiekt zainteresowania kolekcjonerów rzadkich numizmatów, a to oznacza, że ich wartość, odzwierciedlająca historię, kulturę i dziedzictwo narodowe różnych krajów, może znacznie przewyższać wartość zawartego w nich kruszcu.

Jakie złote monety historyczne warto kupować?

Dealerzy jak zlotagotowka.pl specjalizujący się w obrocie metalami szlachetnymi mają w swoich ofertach złote monety historyczne w bardzo dużym wyborze, obejmującym zarówno egzemplarze znane i powszechnie cenione, jak i rzadsze, bardziej unikatowe. Spośród nich szczególną uwagę warto zwrócić na imperialne ruble rosyjskie, marki pruskie z okresu cesarstwa niemieckiego oraz austriackie dukaty. Na wartości zyskuje ostatnio również dolar amerykański w nominale 10 $ (eagle) i 20 $ (double eagle). Inwestując w te złote monety, możesz liczyć nie tylko na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego i ochronę przed inflacją, ale też potencjalnie wysokie zyski w dłuższej perspektywie czasowej.

Komentarze