Jakie są podstawowe rodzaje lokat bankowych?

Rodzaje lokat bankowychJakie są rodzaje lokat bankowych? Coraz częściej słyszymy o lokatach i o zyskach z nich płynących. Jednak od ilości różnych lokat na rynku można dostać mętliku w głowie. Zatem jak wybrać najlepszą lokatę spośród oferowanych przez banki? Ano trzeba zagłębić się w temat lokat bankowych.

Lokata bankowa - klasyfikacja

Na rynku mamy sześć podstawowych rodzajów lokat bankowych:

Lokata terminowa

Lokata terminowa jest to typowa, zwykła lokata, jaką najczęściej banki oferują. Polega na tym, że klient przekazuje swoje pieniądze do banku na jakiś okres czasu (od 1 dnia do kilku lat). Po upływie tego czasu otrzymuje swoje pieniądze wraz z należnymi odsetkami, które, w zależności od lokaty, wynoszą od 1% do nawet 5%. Jest to zarazem jedna z najlepszych lokat, dająca największe zyski bez zbytniego ryzyka. Jednak jak zawsze ma swoje plusy i minusy.

Lokata dynamiczna

Lokata dynamiczna jest niżej oprocentowana od terminowej. Klient otrzymuje odsetki w zamian za trzymanie pieniędzy w banku, przy okazji mogąc w każdej chwili wypłacić swoje pieniądze bez narażenia się na ich utratę.

Lokata pieniężna

Lokata pieniężna polega na tym, że bank zatrzymuje klientowi zgromadzone na specjalnie stworzonym do tego koncie pieniądze aż do osiągnięcia pewnego zysku.

Lokata z dopłatą

Lokata z dopłatą różni się od powyższych lokat bankowych tym, że można do niej, oczywiście na określonych wcześniej warunkach, dopłacać co pewien czas jakieś sumy pieniędzy, które również podlegają oprocentowaniu (oczywiście od momentu wpłaty).

Lokata rentierska

Lokata rentierska została stworzona specjalnie dla rentierów, skąd zaczerpnęła nazwę. Polega na tym, że tak jak w każdej lokacie wpłacane są pieniądze, jednak wypłacane są co jakiś czas, a nie, jak to zazwyczaj bywa, w jednej transzy.

Lokata dwuwalutowa

Lokata dwuwalutowa - jedyna z wyżej wymienionych lokat, która nie gwarantuje zysku. Polega na tym, że włożone pieniądze są przewalutowane na alternatywną walutę. Cały zysk w większości opiera się na kursach walut, więc te są polecane dla osób o mocnych nerwach

Jak widać nawet tak nieskomplikowana operacja jak założenie lokaty wymaga odrobiny wiedzy i analizy, a banki raczej w tym nie pomagają.