Kredyt studencki - który bank da najkorzystniejsze warunki?

Kredyt studenckiKredyt studencki - który bank da najkorzystniejsze warunki?

Rozważanie należy zacząć od tego, który z banków obecnie będących na polskim rynku oferuje kredyt studencki. Do tej grupy trzeba zaliczyć takie banki jak: PKO BP, PKO SA, BPS oraz BGŻ.

Jak widać jest kilka firm między którymi będzie można wybierać więc na początek dobra wiadomość. Należy pamiętać, że kredyt brany w okresie studiów jest rzeczą pomocną w rozwoju i nabywaniu dóbr materialnych na starcie w dorosłe życie jednak jest także sporym obciążeniem.

Osoba biorąca kredyt w wieku 20-30 lat musi mieć świadomość, że spłacanie zajmie sporo lat i nie pozwoli cieszyć się pełnymi zarobkami z pracy. Jednak osoby odważne lub "stojące pod ścianą" zazwyczaj sięgną po tą opcję. Poniżej kilka banków oferujących ten kredyt.

Oferty banków

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie należy spodziewać się cudów czy zaskakująco dobrych ofert z jakiegoś banku. Ludzie tam pracujący mają świadomość, że osoby w młodym wieku często nie są specjalistami w dziedzinie bankowości i wezmą prawie każdy kredyt, który zostanie im dobrze przedstawiony. Pierwszą ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest fakt czy pochodzisz z rodziny posiadającej jakiś pokaźny majątek, który mógłby stać się zabezpieczeniem. Gdy nie dobrze by było znać osobę, która mogłaby się stać naszym poręczycielem i w razie problemów ze spłatą bank nakazał by wtedy spłacać kredyt naszemu poręczycielowi. To istotna kwestia, ponieważ posiadając poręczyciela mamy większą szanse na to, że kredyt, który zostanie nam zaoferowany będzie na dogodnych warunkach.

Jeżeli jednak nie posiada się możliwości wpisania poręczyciela wtedy zostaje wybór między BPS oraz BGŻ. Właśnie te banki oferują kredyt, w którym rolę naszego poręczyciela pełniłaby ARMiR. W sprawie zabezpieczenia kredytu najlepiej wypada PKO BP, ponieważ dochód podanych poręczycieli jest tam sumowany, co zwiększa nasze szanse na otrzymanie kredytu. Nie powinno nikogo dziwić, że akurat w PKO BP ma udział w rynku studenckim na poziomie ponad 50%, ponieważ kiedy jest taka potrzeba i są odpowiednie zabezpieczenia kredyt można dostać tam niemal od ręki. Na 2 miejscu w tej kategorii jest BZ WBK, u którego kredyt studencki wzięło ok 17% osób zainteresowanych właśnie takim zapożyczeniem. Na trzecim miejscu jest BGŻ, któremu udało się uzyskać wynik na poziomie 15%, co wydaje się też nie najgorsze.

Rynek kredytów dla studentów

Wyniki badań pokazują jednoznacznie, jeśli chodzi o kredyt dla studentów to obecnie praktycznie jeden bank posiada większość rynku, a pozostałe jedynie chcą się do niego zbliżyć. Wracając do tematu artykułu czyli jaki bank da najlepsze warunki na kredyt studencki - trzeba pamiętać, że aby dostawać pieniądze od banku należy mieć w nim konto. To często wiąże się z dodatkowymi opłatami za prowadzenie, kartę, przelewy. Kredyt powoduje opłaty nie tylko za główną kwotę i odsetki, ale także za wyżej wspomniane konto. Warto jest więc przed decyzją gdzie zaciągniemy kredyt zorientować się w ofercie kont w bankach wymienionych na samej górze artykułu. To może dać odpowiedź na wiele pytań i rozjaśnić kwestię opłacalności poszczególnych ofert.

Na zakończenie należy dać kilka rad. Przede wszystkim trzeba się zastanowić "Czy ja naprawdę muszę zaciągać kredyt?" "Czy ten kredyt nie będzie ciągnął się za mną latami pozostawiając większe szkody niż pożytek?". Czasem lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie jakiejś dorywczej pracy nawet za niską stawkę i życie tak, by starczało do przysłowiowego pierwszego.

Trudne wybory

To trudne wybory, ale może lepiej zrezygnować w młodości z dostatniego życia i ewentualny kredyt zaciągać w wieku bardziej dojrzałym mentalnie jak i finansowo. Kredyt brany pochopnie jest jednym z najczęstszych powodów kłopotów finansowych w dalszym życiu. Do tych rad dodam prośbę aby każdy kto bierze kredyt wcześniej skonsultował oczywiście w granicach możliwości, z doradcą finansowym lub inną osobą znającą się na finansowości.

Komentarze