Najbogatsi Polacy - czym się zajmują?

Bogaci PolacyKażdego roku magazyn Forbes publikuje listę najbogatszych Polaków. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zaczynali dzisiejsi milionerzy? Ciekawi was czym się aktualnie zajmują? Przeczytajcie dzisiejszy artykuł, a być może będzie on inspiracją i natchnieniem do zbudowania własnej firmy, która w przyszłości odniesie sukces. Dziś przyjrzymy się sylwetkom dziesięciu najzamożniejszych ludzi w Polsce w 2017 roku.

Sebastian i Dominika Kulczyk

Od wielu lat pierwsze miejsce na liście najbogatszych osobistości w naszym kraju zajmował Jan Kulczyk, który już w 1981 roku założył polonijną firmę handlową Interkulpol, a kilka lat później, bo w 1988 roku, stał się oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce. Śmierć Kulczyka w 2015 roku sprawiła, że na czele najbogatszych osób znaleźli się dzieci miliardera: Sebastian i Dominika. Od tego momentu Dominika Kulczyk jest także uważana za najzamożniejszą kobietę w Polsce.

Majątek rodzeństwa szacuje się na około 16 mld złotych, a swoje bogactwo zdobywają dzięki działalności w takich rejonach gospodarki jak infrastruktura, przemysł oraz surowce.

Przed śmiercią Jan Kulczyk był właścicielem Kulczyk Holding oraz grupy inwestycyjnej o międzynarodowym zasięgu, Kulczyk Investments. Aktualnie syn zmarłego biznesmena przewodniczy w spółce pełniąc stanowisko dyrektora generalnego, natomiast Dominika Kulczyk wchodzi w skład Rady Nadzorczej jako wiceprzewodnicząca. Na tym nie kończą się obowiązki Dominiki Kulczyk, ponieważ zajmuje się także prezesurą w Kulczyk Foundation - jest to fundacja, która zajmuje się wspieraniem rozwojowych firm w Polsce oraz w państwach rozwijających się.

Michał Sołowow

Gdy Sowołow został kiedyś zapytany w wywiadzie, jak daleko sięga jego przygoda z biznesem, odparł, że już w liceum prowadził ze swym kolegą sklepik szkolny. Drugi najbogatszy Polak swoje imperium zaczął budować w latach 90., otwierając niewielką firmę budowlaną. Mimo braku doświadczenia w branży, ale dzięki dużej chęci rozwoju dziś Sowołow może się pochwalić majątkiem w wysokości około 10 mld złotych. Aktualnie jest uważany za bardzo dobrego gracza giełdowego i dzięki ogromnemu wyczuciu jest akcjonariuszem takich spółek jak Synthos, Barlinek, Echo Investment czy Rovese. Skupia się przede wszystkim na branży chemicznej i budowlance. Znany jest także ze swoich sukcesów w wyścigach rajdowych. Na swoim koncie ma tytuł dwukrotnego wicemistrza Europy i dwukrotnego wicemistrza Polski.

Zygmunt Solorz-Żak

To nazwisko powinno być znane każdemu, kto ogląda telewizję, a w szczególności kanał Polsat. Założyciel tej telewizji jest także właścicielem spółki telekomunikacyjnej Polkomtel, w skład której wchodzi m.in. sieć Plus. Jest także posiadaczem w sposób bezpośredni lub pośredni Cyfrowego Polsatu, Elektrimu, Superstacji, Plus Banku, a także dzierży udziały w Grupie ATM, która zajmuje się produkcją programów telewizyjnych. Biznesowa kariera trzeciego najbogatszego człowieka w Polsce zaczęła się w latach 80., kiedy to jego firma zajmowała się transportem paczek z Niemiec do Polski. W późniejszych latach poszerzył swoją działalność o import samochodów. Telewizją zajął się dopiero w latach 90. i to dzięki temu człowiekowi możemy oglądać w polskich domach Polsat od marca 1994 roku. Aktualnie majątek biznesmena wynosi 10,3 mld złotych.

Dariusz Miłek

Dariusz Miłek jest najmłodszym polskim miliarderem, urodzonym w 1968 roku. Aktualnie jego majątek dochodzi do prawie 5 mld złotych. Wielką pasją biznesmena jest kolarstwo oraz obuwie - to właśnie na butach dorobił się tak dużej sumy na koncie. Jego kariera rozpoczęła się w 1989 roku, w którym otworzył swoją pierwszą sieć obuwniczą pod nazwą Miłek. Nie bez przyczyny nazywany jest "królem butów", ponieważ do niego należy firma obuwnicza CCC, którą założył w 1999 roku. Obecnie firmowe sklepy sprzedają nie tylko buty marki CCC, ale także Boti czy Lasocki. Działalność firmy nie ogranicza się jedynie do Polski, ale CCC podbija również rynek obuwniczy w Czechach, Słowacji, Niemczech, Austrii, Rosji oraz Turcji. Od 2015 roku Miłek jest także właścicielem internetowej platformy sprzedaży butów eobuwie.pl.

Jako wielki pasjonat sportu i były członek klubu kolarskiego Górnik Polkowice, wspiera działalność polskich klubów sportowych. Jest sponsorem grupy CCC Sprandi Polkowice oraz żeńskiego zespołu koszykówki CCC Polkowice.

Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak

Małżeństwo, które ma na koncie prawie 4 mld złotych, znacznie częściej niż o biznesie, woli rozmawiać o sztuce. Nie może jednak umknąć uwadze fakt, że Jerzy Starak jest potentatem branży farmaceutycznej. Swoją karierę zaczynał poprzez sprowadzanie do Polski zagranicznych marek takich jak Colgate, Palmolive, Nutricia czy Sanofi-Aventis. Przełomowym okazał się rok 2002, w którym Starak przejął od państwa grupę Polpharma. Jest także właścicielem warszawskiej Polfy oraz Herbapolu. Leki, które bardzo dobrze znamy, a które produkuje przedsiębiorstwo Staraka to Etopiryna, Alka-Prim, Ibufen czy Polopiryna.

W karierze biznesmena nie obeszło się bez kilku porażek. Starak chciał stworzyć markę konkurencyjną do McDonald's, lecz nie spotkało się to z pozytywną opinią. Fiaskiem zakończył się także pomysł przemysłowej hodowli królików.

Starakowie swój majątek inwestują w zakup nieruchomości, a dodatkowo żona Jerzego Staraka jest właścicielką restauracji Belvedere w warszawskich Łazienkach.

Komentarze

Adamek
Gdy słyszymy o inwestowaniu, do głowy przychodzą nam obrazy giełdowych bogaczy, którzy dzięki inwestycjom dorobili się ogromnego majątku. Zapominamy jednak o tych, którym się nie udało. Rynki finansowe znają wiele historii osób, które na giełdzie stracili pieniądze. Przyczyn jest wiele. Niektórzy po prostu mieli pecha, jednak często niepowodzenia spowodowane są emocjami i brakiem wiedzy. Przygodę z inwestowaniem należy zacząć od nauki. Wiedza jest niezbędna, aby dobrze dobierać aktywa do portfela inwestycyjnego oraz zbudować optymalną strategię. Zarabianie pieniędzy na rynku to dosyć trudne zadanie, a wielu inwestorów czekają liczne niepowodzenia.