Zakup złota inwestycyjnego - co warto wiedzieć?

Złoto inwestycyjnePosiadasz oszczędności i zastanawiasz się nad ulokowaniem części z nich w inny niż tradycyjny sposób jak lokata terminowa czy obligacje? Jedną z opcji, którą możesz rozważyć jest zakup złota inwestycyjnego. W poniższym tekście postaramy się pokrótce wyjaśnić, czym charakteryzuje się złoto inwestycyjne. Ukażemy również, że do inwestycji nie potrzebujemy bardzo dużych kwot. Zaczynajmy.

Czym jest złoto inwestycyjne i dlaczego cieszy się niesłabnącą popularnością?

Metale szlachetne, szczególnie złoto coraz częściej znajdują się w portfelu inwestycyjnym osób, którym zależy na rozłożeniu ryzyka. Złoto od pokoleń traktowane jest jako bezpieczna inwestycja. Pewien problem pojawia się w momencie, gdy chcemy dokonać inwestycji w złoto. Dlatego też m.in. powstało złoto inwestycyjne, które dostępne jest w wygodnej, przystępnej formie a przy tym zapewnia inwestorom gwarancję autentyczności.

Sprzedaż złota inwestycyjnego cieszy się uznaniem inwestorów z jeszcze jednego powodu. Jest ona zwolniona z podatku VAT, co sprawia, że złoto inwestycyjne jest tańsze i bardziej opłacalne niż inne formy złota.

W jakiej formie możemy nabyć złoto inwestycyjne?

Chcąc kupić złoto lokacyjne musimy wybrać jedną z dostępnym form. Najpopularniejsze są:

  • fizyczna, czyli w postaci sztabek lub monet,

Złote monety podobnie jak złote sztabki są emitowane, sprzedawane są przez: Narodowy Bank Polski, lub banki innych państw, oraz mennice np. Mennicę Polską. Sztabki złota i monety (numizmaty) można zakupić również na portalach kolekcjonerskich i innych. W tym przypadku kluczowe jest sprawdzenie źródła pochodzenia złota. W wielu przypadkach portale takie są pewnego rodzaju pośrednikiem dla renomowanych podmiotów zajmujących się sprzedażą złota.

  • papierowa, czyli w postaci certyfikatów, kontraktów, opcji, funduszy, ETF-ów,

Dokumenty takie reprezentują nasze prawo własności lub udział w złocie inwestycyjnym. Obrót takim papierowym złotem odbywa się na giełdach metali szlachetnych.

Na co uważać planując zakup złota inwestycyjnego?

Pomimo że złoto to bezpieczna inwestycja, nie zwalnia to kupującego od zachowania pewnej ostrożności, ale też zdrowego rozsądku. Oto kilka kwestii, na które należy uważać:

  • cena złota - jest zmienna i zależy od wielu czynników, takich jak: popyt i podaż, sytuacja gospodarcza, polityczna i społeczna, kursy walut, inflacja. To sprawia, że w pewnych okresach, cena złota może spaść, co oznaczać może realne straty, jeśli zdecydujemy się je wówczas sprzedać. Chcąc kupić złoto inwestycyjne, należy je traktować jako inwestycję na lata, nie tygodnie czy miesiące.
  • pochodzenie złota, które jest określane przez producenta, czyli mennicę, bank centralny danego kraju, z którego pochodzi złoto inwestycyjne. Istnieją monety bulionowe np. Australijski Kangur, które cieszą się renomą, prestiżem na całym świecie. Pochodzenie złota jest oznaczane przez symbole, znaki, pieczęcie itp., które są umieszczane na sztabkach lub monetach.

Jaką kwotą oszczędności należy dysponować, aby móc sobie pozwolić na inwestycję w złoto?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od tego, jak duże mamy oszczędności oraz, którą formę inwestycji wybierzemy. Dobrą praktyką jest, aby złoto w postaci monet i sztabek nie stanowiło więcej niż 10-15% naszego portfela inwestycji. Jeśli przyjmiemy, że cena monety waha się od 500 zł do 10 000 zł, oznaczałoby to konieczności posiadania od 5000 do 100 000 zł oszczędności. Podobnie jest w przypadku sztabek. Najmniejsze (1g) możemy kupić już za 300-500 zł, duże (100g) za blisko 25 000 zł. Dlatego każdy inwestor musi samodzielnie określić swoje możliwości, potrzeby i preferencje. Warto przyjąć zasadę, aby kupować kilka monet zamiast jednej. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli odzyskać część pieniędzy zamrożonych w złocie, wystarczy, że sprzedamy niektóre z nich.

Podsumowanie

Złoto to atrakcyjna i bezpieczna forma lokowania nadwyżek finansowych. W zależności od preferencji możemy kupić sztabki, monety o różnej wartości. Kluczowe w decyzji o zakupie złota inwestycyjnego jest to, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł jak mennica lub bank, które gwarantują autentyczność produktów. Inwestycja w złoto nie powinna stanowić więcej niż 10-15% naszych oszczędności. Pamiętajmy przy tym, że cena złota podlega wahaniom, które mogą sprawić, że w pewnych okresach będziemy stratni. Z tego też względu należy traktować złoto jako inwestycję długoterminową i zabezpieczenie oszczędności przed inflacją.