Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie

Indeksy giełdowe na świecieŚwiat indeksów giełdowych to skomplikowana sieć zależności pomiędzy największymi rynkami finansowymi na świecie. Jednak żeby orientować się w tym co się dzieje na giełdach, wystarczy śledzić wyniki najważniejszych z nich. Nietrudno je wskazać, ponieważ najważniejsze światowe indeksy giełdowe powstają tam, gdzie obraca się największymi pieniędzmi.

 

Indeksy giełdowe w Europie

Stary Kontynent nie jest już od dawna najważniejszym punktem na finansowej mapie świata. Nie znaczy to jednak, że główne indeksy giełdowe największych gospodarek Europy, nie liczą się w porównaniu z indeksami z Azji czy Ameryki Północnej. Wręcz przeciwnie, choć inne rynki - zwłaszcza azjatyckie - rozwijają się prężniej, na Europę patrzy się nadal z szacunkiem.

Wśród dziesięciu najbardziej liczących się światowych indeksów giełdowych pojawiają się tylko trzy giełdy europejskie. Jeszcze kilka lat temu było ich najwięcej (aż pięć na dziesięć), teraz jednak inicjatywę przejęły indeksy azjatyckie.

Na trzecim miejscu rankingu pojawia się brytyjska giełda London Stock Exchange i jej indeks FTSE100, do którego wchodzi sto najlepiej notowanych firm. To najlepiej zarabiająca giełda w Europie. Nieco dalej w tym samym rankingu znajdziemy NYSE Euronext (Europe), czyli francuski odpowiednik największej amerykańskiej giełdy. Jego ranking to Euronext 100. Bliżej końca stawki znajdziemy jeszcze Deutsche Borse, niemiecką firmę, zarządzającą Frankfurcką Giełdą Papierów Wartościowych (z Frankfurtu nad Menem), na której najważniejszym indeksem jest DAX.

Azjatyckie tygrysy

Już od jakiegoś czasu najciekawsze indeksy giełdowe na świecie możemy znaleźć w krajach azjatyckich. Dynamiczny rozwój tamtejszych gospodarek sprawia, że firmy szybko zyskują na wartości. Z drugiej strony ogromna konkurencja na rynkach wewnętrznych i stałe poszukiwanie zagranicznych inwestorów, to gwarancja sporej dynamiki kursów akcji. Jest to więc rynek, na którym można w krótkim czasie zarobić fortunę... lub stracić cały kapitał.

Największą giełdą we Wschodniej Azji jest Tokijska Giełda Papierów Wartościowych (Tokyo SE). To również najstarsza taka instytucja w tej części świata, powstała w 1878 roku. Jej głównym indeksem jest Nikkei 225.

Mimo przyłączenia Hong Kongu do komunistycznych Chin, giełda Hong Kong Exchanges nadal pozostała jedną z najważniejszych na świecie. Tamtejszy główny indeks Hang Seng jest bardzo restrykcyjny i obejmuje swoim zasięgiem jedynie 33 najważniejsze spółki. Konkurencyjna chińska giełda w Szanghaju niewiele ustępuje swojej siostrze z Hong Kongu. Tamtejszy indeks SSE Composite należy do najczęściej przywoływanych w rankingach.

Finansowe centrum świata

Chociaż Azja rozwija się prężnie, tamtejsze giełdy nie potrafią jeszcze dobić do poziomu, na jakim znajdują się te amerykańskie. Nie da się ukryć, że finansowe centrum świata znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli dodamy do tego kanadyjską giełdę Giełdę Papierów Wartościowych w Toronto i jej indeks TSE 300, okaże się że Ameryka Północna zdecydowanie prowadzi w rankingu.

Najważniejsze giełdy świata znajdują się jednak w Nowym Jorku. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych może się pochwalić indeksem Dow Jones, prezentacyjnym 30 największych amerykańskich spółek. Druga nowojorska giełda to NASDAQ, należąca do grupy kapitałowej NYSE, do której należy też giełda w Paryżu. Indeks NASDAQ Composite to jeden z najważniejszych wskaźników giełdowych, w którym notowane są takie firmy jak Google, Microsoft i Apple.

Wśród dziesięciu najważniejszych światowych giełd znajdziemy również australijską giełdę Australian SE z Sydney i jej indeks All Ordinaries. Jak sama nazwa wskazuje obejmuje on niemal wszystkie notowane na giełdzie spółki.

Komentarze

Mikołaj
Najlepszym sposobem lokowania pieniędzy na GPW, jest określenie długiego horyzontu inwestycji, co znacząco obniża ryzyko, jednak wtedy uśredniona roczna stopa zwrotu nie jest tak oszałamiająca jak może być (choć nie musi) krótkoterminowo . Jednakże jest to o wiele bezpieczniejszy i pewny sposób na pomnożenie swoich oszczędności, a długi horyzont czasowy nie wymaga wysokiej wiedzy z zakresu inwestycji giełdowych.
Daws
Aktualne najważniejsze indeksy giełdowe na świecie dostępne są tutaj: https://www.money.pl/gielda/swiat/