Zacznijmy od określenia, czym jest działalność gospodarcza. Działalność gospodarcza to każda działalność mająca na celu osiągnięcie zysku, aktywna, działająca w sposób zorganizowany i ciągły. Rodzaje działalności gospodarczej to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż. Działalność gospodarczą wykonuje przedsiębiorca.
Kto jest przedsiębiorcą ?
Przedsiębiorcą jest osoba, która prowadzi firmę wytwarzającą wyroby lub świadczącą usługi w celach zarobkowych.
Aby prowadzić w/w działalności należy wykonać poniższe czynności.
Biznesplan
Pierwszym krokiem aby rozpocząć działalność gospodarczą jest stworzenie biznesplanu. Każdy przedsiębiorca powinien go stworzyć. Biznesplan jest dokumentem zawierającym cele firmy oraz sposoby ich osiągania z uwzględnieniem uwarunkowań finansowych, marketingowych, technologicznych, organizacyjnych.
Pełni on w przedsiębiorstwie dwie główne funkcje:
- zewnętrzną - to podstawowy dokument do pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania;
- wewnętrzną - stanowi niezbędne narzędzie do skutecznego zarządzania firmą.
Przygotowanie biznesplanu jest niezbędne przy:
- zakładaniu firmy;
- rozwoju firmy;
- łączeniu przedsiębiorstw;
- pozyskania kapitału (kredytu).
Biznesplan może zostać napisany przez przedsiębiorcę, jak i przez firmę zewnętrzną, której zadanie to zostanie powierzone.
Biznesplan powinien prezentować:
- plany przedsiębiorstwa;
- uzasadnienie i sposoby realizacji przedstawionych zamierzeń;
- osiągnięte wyniki dzięki realizacji tych planów.
Rejestracja działalności
Drugim krokiem jest rejestracja działalności w urzędzie gminy bądź miasta lub poprzez internet. W wyżej podanym urzędzie lub poprzez internet należy wypełnić wniosek CEIDG-1, czyli wniosek o wpis do centrali ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Rejestracja działalności poprzez wypełnienie odpowiednich rubryk we wniosku do CEIDG-1 powoduje równocześnie nadanie numeru REGON oraz zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS (druk ZFA lub ZPA).
Jeśli przedsiębiorca prowadził wcześniej działalność gospodarczą, numer REGON ma już nadany.
W rejestrze numeru REGON znajdują się następujące dane o firmie:
- nazwa i adres siedziby, imiona i nazwisko oraz miejsce zamieszkania,
- numer PESEL właściciela,
- forma prawna i forma własności,
- rodzaj wykonywanej działalności,
- data powstania, rozpoczęcia, zawieszenia i zakończenia działalności,
- nazwa organu rejestrowego lub ewidencyjnego, nazwa rejestru oraz numer nadany przez ten organ.
Numer REGON jest niezbędny do prowadzenia firmy. Będzie on potrzebny do kontaktów z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także do zawierania umów i rozliczania się kontrahentami. REGON zamieszcza się również na firmowych pieczątkach i drukach urzędowych.
Poprzez w/w wniosek przyszłemu przedsiębiorcy zostaje nadany nr NIP. Jest to numer identyfikacyjny podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Jeżeli w momencie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, przyszły przedsiębiorca miał nadany NIP, nie ulega on zmianie.W formularzu CEIDG-1 w części dotyczącej ubezpieczeń na w/w formularzu zostaje do ZUS zgłoszony płatnik (firma), natomiast zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia należy dokonać samodzielnie w ZUS.Przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania 3 rodzajów składek na:
- ubezpieczenie społeczne
- ubezpieczenie zdrowotne
- fundusz pracy.
W celu zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego przedsiębiorcy należy wypełnić i złożyć następujące formularze:
- ZUS ZUA, czyli zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej w przypadku tzw. pełnego ubezpieczenia lub
- ZUS ZZA, czyli zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych w przypadku podleganiu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Konto firmowe
Następnym krokiem jest założenie konta firmowego. Nie jest to obowiązkiem, jednak art. 22 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nakazuje dokonywanie płatności przelewem w przypadku transakcji przekraczających równowartość 15.000 zł., jest to tzw. limit transakcji gotówkowych. O posiadaniu konta firmowego należy powiadomić ZUS oraz Urząd Skarbowy.
Jeśli chcemy lub musimy być podatnikami VAT należy złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym.
Naszym obowiązkiem jest wybranie formy rozliczenia podatku.
Do wyboru jest:
- Podatek liniowy;
- Ryczałt;
- Karta podatkowa;
- Warunki ogólne (książka przychodów i rozchodów)
Ad. 1. Podatek liniowy
Wartość podatku wynosi 19% i jest stały. Niezależnie od wysokości dochodu, procent podatku nie zmienia się.
Ad. 2. Ryczałt
Wartość tego podatku ma 5 stawek : 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20%. Stawka zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Wybierając tę formę rozliczenia trzeba prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów.
Ad. 3. Karta podatkowa
Wartość ustalana jest indywidualnie z naczelnikiem urzędu skarbowego i zależy od wielu czynników, między innymi od:
- liczby mieszkańców miejscowości, gdzie zarejestrowana jest działalność;
- rodzaju usług wykonywanych przez jednoosobową działalność gospodarczą;
- wieku podatnika;
Ad. 4. Zasady ogólne ( Książka Przychodów i Rozchodów)
Osoby które nie chcą lub nie mogą prowadzić w/w form rozliczania podatku podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych - książka przychodów i rozchodów a podatek jest opłacany wg tabeli podatkowej określającej skale podatkowe w formie progresywnej ( 18% podstawowa, a po przekroczeniu dochodu z tabeli jest to 32%).
W przypadku prowadzenia działalności usługowej lub handlowej gdzie korzysta się z alkoholu prowadzący działalność gospodarczą musi starać się o otrzymanie z urzędu gminy lub miasta koncesji na alkohol.
Pieczątka firmowa
Przy prowadzeniu działalności bardzo przydatna jest pieczątka, którą powinniśmy wyrobić. Na pieczątce umieszcza się :
- nazwę firmy;
- imię oraz nazwisko właściciela;
- siedzibę firmy;
- numer NIP i REGON;
- numer telefonu;
Gdy zatrudniamy pracowników należy zgłosić to do Państwowej Inspekcji Pracy w ciągu 14 dni. Obowiązek ten został w styczniu 2013 r. zniesiony na podstawie nowelizacji kodeksu pracy. Obecnie informacje o pracowniku w danej firmie inspekcja pracy pozyskuje z danych GUS i ZUS.
Jeśli działalność gospodarcza będzie związana z żywnością, handlem artykułami spożywczymi, usługami gastronomicznymi lub hotelarskim, bądź będzie to salon fryzjerski lub gabinet medyczny, wtedy niezbędna będzie opinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Sanitarno-Epidemiologicznej. Chcąc uzyskać tę opinię należy złożyć wniosek, na rozpatrzenie go inspektor sanitarny ma dwa tygodnie. Pozytywna opinia oznacza, że wszystkie niezbędne warunki zostały spełnione.
Komentarze