Karta prepaid - czym jest? Koszty, zastosowanie, zalety i wady

Karta prepaidKarta prepaid to forma karty, którą możemy płacić w sklepach oraz punktach usługowych i przy pomocy której możemy wypłacać gotówkę. Z kartą prepaid zazwyczaj bezpośrednio połączony jest rachunek bankowy. Taki rachunek, przed skorzystaniem z karty należy doładować. Ustala się na nim także limit płatności. Limit ustala się na różnym poziomie, który jest zależny od danej karty.

Jaka jest więc różnica między tradycyjną kartą płatniczą a kartą prepaid? Rachunek przeznaczony dla karty prepaid jest rachunkiem technicznym. Oznacza to, że działa on tylko w zakresie prowadzenia rozliczeń dokonywanych za pomocą karty. Tak więc można zapłacić nią za określone produkty lub jeżeli potrzebujemy akurat gotówki, wypłacić dostępne środki.

Czego nie można robić przy pomocy konta do karty prepaid to dokonywać płatności z rachunku przelewem, spłacać rat kredytu czy zakładać lokat. Wypłata gotówki z takiego konta może być obciążona dodatkową, ściśle określoną w umowie prowizją.

Często, aby posiadać własną kartę prepaid, nie ma potrzeby zakładania jednocześnie konta osobistego. Umowa, którą zawieramy z bankiem określa czy dana karta będzie posiadała personalizację, czy też zostanie wydana na okaziciela. W tym drugim przypadku, by móc używać karty prepaid, wystarczy, iż użytkownik zna do niej numer PIN. Jeżeli zna, może z niej bez problemu korzystać. Nie musi być ona przypisana do żadnego konkretnego użytkownika, tak więc karty podarunkowe można spokojnie i bez żadnych obaw przekazać komuś innemu.

Koszty karty prepaid

Niekiedy zdarza się taka sytuacja, że karta prepaid generuje dodatkowe koszty związane z jej użytkowaniem. Wszelkie opłaty uzależnione są od tego, jaki rodzaj karty posiadamy a także od banku lub innej instytucji finansowej, która nam ją wydała.

Wiele banków oferuje swoim klientom edycje kart prepaid, które przeznaczone są dla dzieci. Można ją doładować do pewnego, określonego poziomu oraz sprawdzać to, kiedy i w jaki sposób pieniądze zostały wydane. Jest to alternatywa dla rodziców, którzy swoim pociechom chcą sprawić prezent w postaci karty płatniczej. Taki prezent sprawdza się bardzo dobrze w sytuacji, kiedy nasze dziecko wyjeżdża na dłużej. Taka karta zastępuje dużą ilość gotówki. Każdorazowo po wykorzystaniu danego limitu można ją ponownie doładować.

Zastosowanie kart prepaid

Karta podarunkowa

Wśród dostępnych ofert kart prepaid są także karty podarunkowe. Używa się ich jednorazowo. Oznacza się je najczęściej konkretnym nominałem, np. 50, 100 czy 200 zł. Ustaloną kwotę, okaziciel może wykorzystać dowolnie we wskazanym centrum handlowym lub sieci sklepów. Podarunkowa karta prepaid nie wymaga rejestracji i świetnie sprawdza się jako prezent, kiedy nie mamy pomysłu na to, co kupić bliskiej osobie.

Prepaid w podróży

Podróżnicza karta prepaid ma swoje zastosowanie chociażby w rozliczeniach między pracodawcą a pracownikiem, zastępując tym samym wypłatę zaliczki na podróż służbową. Sprawdza się również w prywatnej podróży. Niektóre karty podróżne mają opcję różnych portfeli walutowych. Osoby, które często podróżują, mogą dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzić. Za pomocą podróżniczej karty prepaid można uniknąć kosztów, które wynikają z ciągłego przewalutowania transakcji lub wymiany pieniędzy w kantorze.

Prepaid zamiast przelewu

Karta prepaid stanowi alternatywę dla tradycyjnego przelewu. Osobie, której chcemy przekazać pieniądze, możemy, np. drogą pocztową, przesłać pustą kartę prepaid. Kiedy już będziemy mieć pewność, że ta osoba otrzymała kartę, wówczas możemy ją doładować poprzez przypisane jej konto.

Karta prepaid - zalety i wady

Jeżeli chodzi o zalety posiadania oraz użytkowania kart prepaid, to na pewno są one bezpieczne. W razie utraty, możemy je błyskawicznie zablokować. Jeżeli stracimy pieniądze, co stanowi najgorszy z możliwych scenariuszy, stracimy tylko tyle ile będzie określone w limicie.

Karty prepaid są wygodne - mają szeroką gamę możliwości, którą możemy wykorzystać. Możemy lepiej kontrolować swoje wydatki. Limit na karcie zmusza nas do tego, byśmy zachowali rozsądek w wydawaniu środków. Gdy chcemy wydać więcej niż mamy, musimy doładować konto.

Wadami kart prepaid są dodatkowe opłaty oraz wąskie zastosowanie. O ile taką kartą możemy zapłacić za dany produkt, o tyle wypłata gotówki wiążę się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Jeżeli chodzi o karty podarunkowe, tutaj ograniczenie stanowi podmiot. Najczęściej możemy ją wykorzystać w ściśle określonym miejscu.

Karta prepaid a karty kredytowa, debetowa

Karta prepaid to karta, którą najpierw zasilamy kwotą do wyznaczonego limitu a dopiero potem możemy z niej korzystać. Karta kredytowa to taka, która pozwala płacić także w sytuacji, gdy na koncie nie mamy pieniędzy. Do jej przyznania niezbędna jest pozytywna ocena zdolności kredytowej. Pieniądze, które wydamy z karty kredytowej, spłaca się podobnie jak każdy inny kredyt. Z kolei karta debetowa jest przypisana do rachunku bankowego, najczęściej konta osobistego. Każda zrealizowana transakcja natychmiast obciąża nasz rachunek. Z kartą prepaid łączy ją to, że także może mieć ustalony odgórnie limit wykonywanych transakcji. Na przykład w ciągu dnia. Karty debetowej nie trzeba zasilać. Jej użytkowanie jest uzależnione od tego ile pieniędzy zgromadzonych mamy na swoim koncie.

Karta prepaid a komornik

Komornik nie może zająć pieniędzy zgromadzonych na koncie technicznym. Jest tylko jeden warunek - karta nie może mieć związku z kontem dłużnika. Do 2015 roku interpretacja przepisów w tym zakresie oraz stosowana praktyka były nieco łagodniejsze. Komisja Nadzoru Finansowego wydała w tej sprawie negatywną opinię. Teraz, jeżeli chcemy wyrobić sobie kartę prepaid, musimy powiązać ją z naszym kontem. Jeżeli nie chcemy tego robić, podczas wyrabiania musimy dokonać rejestracji swojej karty legitymując się przy tym dowodem osobistym. Przez to karty prepaid oraz wszystkie przypisane do nich konta są widoczne w systemie OGNIVO. Dlatego też, komornik mając dostęp do tego typu informacji finansowych, może zająć środki, które osoba zadłużona tam właśnie zgromadziła.

Komentarze