Pomysł na biznes na wsi

Pomysł na biznes na wsiCisza, przyjazna atmosfera, świeże powietrze - to tylko przykłady pozytywnych czynników, które sprawiają, że ludzie coraz częściej decydują się na założenie biznesu na wsi. Wiele osób żyjąc w ciągłym zgiełku i natłoku pracy, postanawia przeprowadzić się do mniejszych miejscowości, by zaznać odrobinę spokoju.

Jak wiadomo, nie zawsze na wioskach jest dostęp do sklepów czy restauracji, ale to właśnie może być idealny pomysł na rozpoczęcie swojego przedsiębiorstwa. Warto byłoby również zaprzyjaźnić się z mieszkańcami, by mieć w nich jak największe poparcie odnośnie tego co robimy, ponieważ nie zawsze ludzie dobrze przyjmują w swoje okolice kogoś, kto bez słowa tworzy w ich rodzinnym miejscu coś nowego. Takie inwestycje mogą przynieść nam duże zyski, gdy tylko dobrze się za to zabierzemy.

Niestety taki biznes nie jest dla wszystkich, by go założyć, trzeba się mu poświęcić w stu procentach, a niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez wielkich metropolii, galerii handlowych, dyskotek, klubów, kin czy wykwintnych restauracji. Takim osobom lepiej sprawdzi się prowadzenie interesu w bardziej zaludnionych miastach.

Skupmy się jednak na tych, którym zależy, aby ich wiejski biznes rozkręcał się z dnia na dzień.

Kilka inspiracji - pomysłów na biznes na wsi

Mini ZOO
Świetny pomysł nadający się dla wielbicieli zwierząt, ponieważ wieś to doskonały dom dla wielu z nich. Świeżo skoszone siano, dostęp do wody i przede wszystkim cisza - idealne warunki sprzyjające tym stworzeniom. Założenie takiego ZOO będzie cieszyło się popularnością wśród rodzin z dziećmi, więc dorzucić do tego można jeszcze różne atrakcje, np. przejażdżkę konno, spacery z alpakami czy karmienie sarenek lub osiołków. Im więcej atrakcji tym lepiej.

Produkcja i sprzedaż miodu, jajek i mleka
W obecnych czasach, gdzie coraz częściej wybierana jest zdrowa żywność, zapotrzebowanie na produkty świeże i niezawierające w sobie GMO wzrasta. Mając gospodarstwo z ulami, kurnikiem czy chlewkiem mamy szansę na bardzo duże zyski. Produkty swojskie możemy sprzedawać lokalnie, na bazarku a nawet podpisać umowę ze sklepami czy lokalami gastronomicznymi, które regularnie będą je od nas skupywać.

Agroturystyka
Kupując działkę z myślą o biznesie, można wykorzystać na kilka sposobów. Jednym z nich jest postawienie domków lub jednego dużego domu z pokojami do wynajęcia. Jest to świetny pomysł, gdy w pobliżu brak jest hoteli czy innych lokali, by się zatrzymać na noc. Dobrym wyborem również będzie wieś, gdzie występuje bardzo mała liczba osób zamieszkujących ją, przy lasach czy jeziorach, by jak najlepiej wykorzystać to, co daje nam natura. Do takich miejsc najchętniej zjeżdżają się ludzie z dużych miast na kilka dni, żeby wypocząć, odetchnąć powietrzem pozbawionym smogu i nabrać sił. Warto jest też dodać do tego parę atrakcji urozmaicających ich pobyt np. wieczorne ogniska, zajęcia jogi na łonie natury, kort tenisowy, basen, wyprawy szlakiem pieszym czy rowerowym, różnego rodzaju warsztaty czy ukazywanie lokalnych tradycji.

Kempingi
W miejscowościach usytuowanych przy jeziorach, czy zalewach opłacałoby się wybudowanie kempingu. Spędzenie nocy w plenerze pod namiotem przy ognisku jest często wybieraną opcją np. przez wędkarzy, ale również przez ludzi, którzy na co dzień nie mają możliwości na wykorzystanie w ten sposób wolnego czasu. Przyda się również stanowisko dla przyczep kempingowych i toalety, tak aby każdy mógł załatwić swoje potrzeby w cywilizowanych warunkach.

Kolonie dla dzieci
Wakacje czy inne dni wolne to czas, kiedy rodzice wysyłają swoje pociechy na kolonie. Zagwarantowanie wyżywienia, noclegu i atrakcji wiejskich zapewni powodzenie. Zajęcia, które warto wprowadzić to np. poznanie rzemiosła, ciekawostki na temat zwierząt domowych, wypiekanie domowego chleba, poznawanie obowiązków na wsi, wycieczki po lesie, poznawanie roślin i grzybów. Najważniejszą misją będzie zapewnienie jak największej frajdy dla dzieci, tak by chciały wrócić ponownie i polecać kolonie innym.

Ogród z warzywami i owocami ekologicznymi
Zajęcie wymagające dużego wysiłku i zaangażowania, lecz przynosi bardzo dobre zyski. Rośliny uprawiane bez zbędnych sztucznych wspomagaczy są pożądane w coraz większej ilości miejsc. Sprzedawać można nie tylko surowe owoce i warzywa, ale również robić z nich różnego rodzaju przetwory domowe. Warto jest postarać się o uzyskanie certyfikatu na ekologiczną żywność, by zdobyć zaufanie klientów. Można też pokazać im na żywo własną plantację i proces tworzenia dżemów, sosów czy przecierów.

Survival
Coraz większą popularność zyskują zajęcia pokazujące ludziom jak poradzić sobie w nowych i nieznanych dla większości warunkach. Dzięki założeniu takiej inwestycji możemy organizować dni, w których zapewnimy odwiedzającym zapoznanie się z takimi okolicznościami. Wycieczka do lasu bez zbędnych rzeczy będzie świetną okazją do nauki robienia przedmiotów z dostępnych w danym miejscu materiałów potrzebnych do przetrwania. Tworzenie szałasów, samodzielne przyrządzanie posiłków czy rozpoznawanie jadalnych roślin i grzybów przyda się w życiu każdemu. Dobrym pomysłem również będzie zbudowanie na swojej działce lub obok toru przeszkód czy parku linowego.

Karczma, restauracja, bar
Tradycyjne, lokalne potrawy będą cieszyć się popularnością wśród osób przejeżdżających przez daną miejscowość, czy zatrzymujących się w pobliskich miejscach agroturystycznych. Oczywiście można zrobić również tematyczne lokale gastryczne typu wegański czy dań tworzonych tylko z dostępnych na miejscu produktów. Warto zadbać o jakość i prezentację jedzenia.

Ogród z ziołami lub herbatą
Tak jak w poprzednich propozycjach związanych z uprawą roślin w domowych warunkach, ważne jest, by robić to bez zbędnych odżywek czy wspomagaczy na bazie chemii. Wystarczy tylko odpowiednia gleba i jej użyźnianie. Zioła i herbaty ekologiczne są bardzo dobrze płatną inwestycją, gdy się do tego odpowiednio przyłoży. Poświęcenie wystarczającej ilości czasu, chęci i cierpliwość przyniosą pożądane efekty. Zbiory możemy sprzedawać, tworzyć mieszanki i uzyskiwać sadzonki, które później odkupią od nas sklepy ogrodnicze, firmy farmakologiczne czy zielarskie.

Pomysłów na biznes na wsi jest wiele, ważne, aby mieć na nie odpowiednio dużo siły i chęci, a pozyskiwanie klientów będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Inspirację do coraz to nowych atrakcji wiejskich można czerpać zewsząd i wdrażać je w swoje życie. Ludzie docenią nasze starania, gdy będziemy mieli pozytywne nastawienie do wszystkiego i z uśmiechem na twarzy ich przywitamy. Warto także pamiętać, by ułożyć sobie dobry plan na inwestycję i w miarę możliwości trzymać się go do końca.

Komentarze