Rozwód - od czego zacząć, ile kosztuje? Jak złożyć pozew o rozwód?

Jak przygotować się do rozwodu?Rozwód jest zawsze dużym przeżyciem dla obu stron. Według informacji GUS największa ilość rozwodów ma miejsce miedzy piątym a siódmym rokiem trwania małżeństwa i najczęściej decydowały się na ten krok pary, których dzieci były w przedziale wiekowym od siedmiu do piętnastu lat. Jeśli i Ty jesteś właśnie na etapie zastanawiania się nad złożeniem pozwu rozwodowego i kompletnie nie wiesz od czego zacząć warto poznać sześć podstawowych kroków, o których należy pamiętać.

Od czego zacząć rozwód? Jak złożyć pozew o rozwód?

Jak przejść każdy z etapów na spokojnie, tak aby nie popełnić żadnego błędu?

1. Podjęcie decyzji o rozwodzie

Podjęcie decyzji o rozwodzie nie zawsze jest łatwe i chociażby dlatego warto to dokładnie przemyśleć. Sytuacje między małżonkami potrafią być naprawdę zróżnicowane. Warto się zastanowić nad sytuacją, i zanim złożysz wniosek o rozwód, ostudź swoje emocje. Dogłębnie przeanalizuj swoją aktualną sytuację, w której obydwoje się znajdujecie. Aby mogło dojść do rozwodu, wcześniej musi dojść do całkowitego zerwania więzi między małżonkami. Brzmi nieco tajemniczo, ale co to oznacza w praktyce?

Rozpad więzi między małżonkami to długotrwała sytuacja w której:

  • brakuje więzi uczuciowej,
  • brakuje więzi fizycznej, czyli brak pożycia małżeńskiego,
  • brakuje więzi gospodarczej.

Należy od razu podkreślić, że nie ma jednego uniwersalnego, wyznaczonego terminu, który wskazuje kiedy następuje tego rodzaju długotrwała sytuacja. Sąd do każdej sprawy podchodzi całkowicie indywidualnie, ponieważ każda sprawa, jak i jej uczestnicy są inni i mierzą się z innymi problemami. Oczywiście są pewne znamiona mieszczące się w tzw. ogólnym kanonie, jednak za każdym razem to sąd decyduje o ostatecznym wyroku, który wyda.

Jeśli decyzja o rozwodzie została już świadomie podjęta, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata rozwodowego.

2. Przygotowanie pozwu o rozwód

Prawidłowe przygotowanie pozwu rozwodowego to jeden z najważniejszych kroków w całej sprawie, która będzie się toczyć. Właśnie od niego w głównej mierze zależy powodzenie prowadzonej rozprawy sądowej. Niezwykle istotne jest jednak, aby nie popełnić żadnych błędów o charakterze formalnym. W przeciwnym wypadku zaowocuje to wezwaniem sądu do poprawnego uzupełnienia wniosku, a na to jest tylko siedem dni.

Jeśli jesteś w dobrej relacji z małżonkiem, kwestie najważniejszych faktów pozwu rozwodowego możesz omówić ze swoim partnerem lub partnerką. W rzeczywistości jednak niewiele osób informuje o tym stronę przeciwną. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalna konsultacja z adwokatem, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych.

Pozew rozwodowy należy złożyć w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach w sądzie okręgowym w formie pisemnej. Pozew rozwodowy musi zostać w pierwszej kolejności opłacony. Jaki sąd wybrać? Tak naprawdę decyduje o nim miejsce zamieszkania. Warto również przygotować wszelkie dokumenty, które pomogą uzasadnić wniosek.

3. Przygotowanie opłaty. Ile kosztuje rozwód?

Obecnie opłata sądowa w sprawie o rozwód wynosi 600 zł. W momencie składania pozwu rozwodowego należy dodać potwierdzenie złożonej opłaty. Warto jednak wspomnieć o możliwości złożenia dodatkowego wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych. W takiej sytuacji brane są pod uwagę takie kwestie jak: skład rodziny, jej sytuacja finansowa, czyli ile wynoszą dochody. Jednak to znacznie może wydłużyć postępowanie sądowe. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli zależy Ci na czasie. W dodatku sąd nie musi przychylić się do tej prośby.

Ponadto przygotowując się do rozwodu należy liczyć się z innymi koniecznymi kosztami. Są to:

  • wynagrodzenie dla prawnika - zwykle kwota pieniężna oscyluje w granicach od tysiąca do kilku tysięcy złotych;
  • możliwe mediacje - do około 500 zł;
  • możliwy kurator rodzinny - koszt około 100 zł;
  • ewentualna opinia biegłych sądowych - koszt w granicach od kilkuset złotych do tysiąca.

4. Rozwód z orzeczeniem o winie, a może bez?

W wielu podobnych artykułach z pewnością znajdzie się w tym miejscu informacja, o tym, żeby jednak nie wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie. Z czego to wynika? Z prostej sprawy - to zawsze znacznie wydłuża trwanie procesu. Jednak tak naprawdę nikt oprócz małżonka, który wnosi pozew rozwodowy nie wie i nie powinien ingerować w to, jaki ewentualny wyrok będzie lepszy lub gorszy. To Ty musisz określić na czym bardziej Ci zależy i w jaki sposób chcesz się rozwieść. Adwokat jest osobą, która Cię poprowadzi przez każdy etap i będzie w nim towarzyszył, jednak podejmowanie ostatecznych decyzji zależy wyłącznie od Ciebie.

Decydując się na wniesienie pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie, oprócz tego że to znacznie wydłuży czas procesu, to dodatkowo na sali sądowej pojawią się świadkowie. Zadaniem świadków jest zaświadczenie o różnorodnych sytuacjach jakie miały miejsce między małżonkami w trakcie trwania małżeństwa, o których wiedzieli.

5. Ustalenie wysokości alimentów, podział majątku

Określenie wysokości alimentów bardzo często sprawia ogromne kłopoty. Myśląc o nich warto wziąć pod uwagę nie tylko bezpośrednie wydatki na dziecko lub dzieci, które związane są z jego codziennym utrzymaniem, ale i niezaprzeczalny fakt, że to na obojgu rodziców spoczywa konieczność łożenia pieniędzy na wychowanie dzieci.

Kwota wnioskowanych alimentów powinna stanowić rzeczywiste odzwierciedlenie poniesionych kosztów. Alimenty nie są rekompensatą brakującej dodatkowej wypłaty małżonka w domowym budżecie. Sędzia, który będzie ustalał finalną wysokość alimentów, przed wydaniem ostatecznego wyroku, zawsze bierze pod uwagę aktualną sytuację finansową obojga rodziców.

Warto również przemyśleć kwestię podziału majątku. Jednak od razu należy zaznaczyć, że jeśli w pozwie rozwodowym istnieje adnotacja o podziale majątku, rozwód w takiej sytuacji z pewnością nie odbędzie się na pierwszej rozprawie. Tak jak zostało to już wcześniej wspomniane, nikt nie może powiedzieć Ci jaką decyzję podjąć. Tylko Ty możesz zdecydować, czy w pozwie rozwodowym chcesz jednocześnie dzielić Wasz majątek. Niezależnie od podjętej decyzji, warto wiedzieć o każdej możliwości.

6. Określenie podziału władzy rodzicielskiej

Dla dobra dziecka lub dzieci, które wspólnie posiadacie, warto zadbać, aby podział władzy rodzicielskiej był jak najbardziej korzystny dla obu stron. Dziecko potrzebuje obecności obojga rodziców, a należy pamiętać, że to między małżonkami dochodzi do rozwodu, a nie między dziećmi a rodzicami. Dziecko ma zapewnione prawo do przebywania pod opieką obojga rodziców, niezależnie od sytuacji, w jakiej kończy się ich wzajemna relacja.

Dlatego tak ważne jest dojście do wspólnego porozumienia kto i przez jaki czas będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, gdzie będzie ono przebywało w trakcie świąt, wakacji i innych istotnych okoliczności dla osób najbliższych, a nawet kwestie widywania się dziecka z dziadkami. Ustalenie takich kwestii na początku zdecydowanie ułatwi wszystkim, a zwłaszcza dzieciom ten trudny czas, jakim jest rozwód rodziców.

Rozwód jest przeżyciem zarówno dla małżonków, jak i wspólnych dzieci. Owszem można przejść przez to samemu, ale zdecydowanie łatwiej i pewniej skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata rozwodowego. To właśnie dzięki niemu będziesz wiedzieć w jaki sposób zachowywać się na sali sądowej, co mówić i jak reagować na często niezręczne pytania sędziego. Przygotowując się do sprawy rozwodowej można, a nawet należy przygotować się do tego wydarzenia krok po kroku, w taki sposób, aby przeanalizować każdą możliwą sytuację i uniknąć nieprzyjemności w późniejszym czasie.

Od tego, jaką strategię obejmiesz w trakcie trwania rozwodu, zależy nie tylko czas trwania postępowania sądowego, ale i komfort psychiczny. Planując ze znacznym wyprzedzeniem kolejne etapy rozwodu, jesteś w stanie zagwarantować sobie i najbliższym minimum stresu, który każdemu towarzyszy w takich chwilach.

Komentarze